Zgodnie z ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zmieniły się regulacje w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od umów pożyczek.
Z korzyścią dla pożyczkobiorców obniżona została stawka podatku od pożyczek i depozytów nieprawidłowych z 2 % do 0,5 %. Stawka ta występuje niezależnie od rodzaju podmiotów, które biorą udział w umowie. Zachowane zostało dotychczasowe zwolnienie od podatku w przypadku pożyczki udzielonej przez wspólnika spółki kapitałowej na rzecz tej spółki. Nowa stawka podatku PCC ma zastosowanie do czynności, które będą dokonane po 1 stycznia 2019 roku.
Na niekorzyść podatników zmieniła się kwota wolna od podatku od otrzymanej pożyczki między osobami niespokrewnionymi. Do końca 2018 roku zwolnienie przysługiwało do łącznej wartości nie wyższej niż 5 000 PLN od jednego podmiotu oraz 25 000 PLN w przypadku wielu podmiotów (w przeciągu 3 lat kalendarzowych). Od 2019 roku limit ten został obniżony do 1 000 PLN. Dla osób zaliczanych do pierwszej grupy podatkowej zwolnienie z PCC dla pożyczek pozostanie bez zmian.
Warto zwrócić uwagę, że od 1 lipca 2019 roku mają wejść w życie zmiany dotyczące samej deklaracji. Zostały one zawarte w ustawie wprowadzającej uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244, art.17,ust 2-3). Zmiany w tym zakresie mają dotyczyć wyłącznie podatników, którzy dokonali minimum trzech czynności cywilnoprawnych. W takiej sytuacji zamiast trzech deklaracji będą mogli złożyć tylko jedną deklarację za cały miesiąc i zapłacić podatek jednorazowo do siódmego dnia następnego miesiąca. Będzie to duże uproszczenie dla podatników, którzy składają kilkanaście bądź więcej deklaracji w jednym miesiącu. Warunek jest taki, by co najmniej trzy czynności z danego miesiąca były dokonane przed upływem 14 dni od daty zawarcia pierwszej umowy.
Patrycja Bździuch