Do końca 2018 r. aby nie zapłacić podatku od sprzedaży nieruchomości otrzymanej w formie spadku lub darowizny trzeba było odczekać pięć lat licząc od końca roku, w którym spadkobierca stał się właścicielem. Od 01.01.2019 r. nastąpiła zmiana sposobu liczenia okresu pięcioletniego oraz wydłużony został okres na rozliczenie ulgi mieszkaniowej.
Do okresu pięcioletniego według nowych zasad w zależności od sposobu nabycia dolicza się:
1. Spadkobiercy
pięcioletni okres jest liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości czy prawa majątkowego przez spadkodawcę. Do 2018 r. była to data śmierci spadkodawcy.
2. Rozwodnicy i dzielący majątek wspólny
W tym przypadku pięć lat jest liczone od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje także nowe koszty uzyskania przychodu. I tak do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, nabytych w spadku zaliczymy udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe (spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek a także wykonane zapisy zwykłe i polecenia), w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika.
Do końca 2018 r. ulga mieszkaniowa zwalniała od podatku dochód ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych, o ile otrzymane ze sprzedaży środki zostały wydane na własne cele mieszkaniowe. Musiało to nastąpić w ciągu 2 lat licząc od końca roku, w którym zbyto nieruchomość czy prawo majątkowe dotyczące zwolnienia. Od 2019 r. okres ten został wydłużony do 3 lat. Jednakże w tym terminie powinno być dokonane przeniesienie prawa własności lub prawa majątkowego. Nie wystarczy np. wpłata zaliczki na poczet zakupu nieruchomości. Ulgą nie są objęte umowy przedwstępne sprzedaży nieruchomości oraz tzw. Umowy deweloperskie, gdzie do zawarcia ostatecznej umowy przenoszącej własność dochodzi już po upływie okresu na rozliczenie ulgi. Do wydatków na własne cele mieszkaniowe można też zaliczyć wydatki na przebudowę, remont lokalu, dokonane przed przeniesieniem własności o ile czynność ta zostanie przeprowadzona przed upływem 3 lat.
Artykuł archiwalny
Opracowała: Ilona Cieśla
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy