12 sierpnia br., weszła w życie ustawa, która rozwiązuje problem przedsiębiorców, kupujących bilety u zagranicznych przewoźników lotniczych. Ustawa znosi obowiązek odprowadzania przez polskie podmioty gospodarcze 10% podatku od przychodów z biletów lotniczych.
Jak było?
Przepisy ustaw o podatkach dochodowych (art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT i art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT), mówiły, że podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez nierezydentów ? zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej ? ustala się w wysokości 10% tych przychodów. Płatnikiem tego podatku były podmioty, dokonujące wypłat należności z tytułu przychodów uzyskiwanych przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej.
Regulacje stosowało się jednocześnie z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które stanowią, że dochody zagranicznych przedsiębiorstw żeglugi powietrznej mogą być opodatkowane wyłącznie w tym państwie, w którym znajduje się siedziba faktycznego zarządu przedsiębiorstwa transportowego. Zastosowanie zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania możliwe było jednak pod warunkiem, że płatnik posiadał aktualny certyfikat rezydencji podatkowej zagranicznej linii lotniczej. W praktyce było to bardzo trudne do spełnienia, co w konsekwencji oznaczało, że polski nabywca biletu musiał wpłacić 10% podatek u źródła.
Duże wątpliwości budził również sposób pobierania tego podatku. Teoretycznie, podatek powinien być potrącony z płatności za bilet i tym samym cała operacja powinna być neutralna dla polskiej firmy, jednak żaden przewoźnik na to się nie godził, co w efekcie skutkowało tym, że polski podatnik musiał zapłacić pełną cenę za bilet i dodatkowo 10% podatku do urzędu skarbowego.
Podatek u źródła po zmianach
Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, (art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT i art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT), podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 10% przychodów, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera.
Zatem, jak wynika z powyższego, podatek u źródła od przychodów z biletów lotniczych nie będzie pobierany. Podatku będzie pobierany wyłącznie od przewozów nierozkładowych (czarterowych), gdzie jest możliwość negocjacji ceny i dochodzi do bezpośredniej interakcji między przewoźnikiem lotniczym a klientem (klient ma możliwość negocjowania umowy, poboru podatku bądź wyegzekwowania certyfikatu rezydencji).
Jacek Czarnecki
Artykuł archiwalny: 11.09.2017