Od stycznia 2017 zmianie uległ art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oba artykuły dotyczą opodatkowania aportów odpowiednio dla podatników PIT jak i podatników CIT.
Stan prawny przed nowelizacją ustaw stanowił, że przychodem dla wspólnika jest równowartość nominalna udziałów (akcji), które zostały objęte w zamian za wniesiony wkład do przedsiębiorstwa. Dość często zdarzało się, że podatnicy spierali się z przedstawicielami organów podatkowych co do szacowania przez nich wysokości tegoż przychodu a szczególnie w przypadku wniesienia tzw. aportu z agio, tzn. że podatnik wnosząc taki aport otrzymuje udziały bądź akcje o wartości nominalnej niższej niż wartość wnoszonego wkładu. Wydawałoby się, że wydany przez NSA wyrok z dnia 20 lipca 2015 rok zakończył spory między podatnikami a organami podatkowymi. Siedmiu sędziów określiło, że organy podatkowe nie mogą dokonywać zmiany wysokości przychodu, nawet w sytuacji gdy wartość ta znacznie odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu.
W obecnym stanie prawnym wysokość przychodu stanowi wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w przypadku jej braku w innym dokumencie o podobnym charakterze do spółki wnoszony jest wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Jeżeli wartość ta okaże się niższa niż wartość rynkowa lub nie zostanie ona określona w statucie bądź umowie spółki lub innym dokumencie o podobnym charakterze to wysokość przychodu będzie stanowiła wartość rynkowa aportu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego. Tak więc organy podatkowe będą miały uprawnienia do zweryfikowania wartości wniesionego wkładu. Aby przedsiębiorca mógł uchronić się przed ryzykiem podatkowym, powinien rozważyć zlecenie wykonania rzetelnej wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego. Może ona być pomocna w ewentualnym sporze z przedstawicielami organów podatkowych.
Okoliczności te powodują, że z punktu widzenia podatku dochodowego nie ma znaczenia jaka część wnoszonego wkładu zostaje przeznaczona na kapitał zakładowy a jaka na kapitał zapasowy (agio).
Powyższe spowodowało kolejną zmianę w ustawie o podatku od osób prawnych dotyczącą kosztów uzyskania przychodu, gdzie zniesiono ograniczenie dotyczące możliwości zaliczania do podatkowych kosztów odpisów amortyzacyjnych od początkowej wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały nabyte w postaci wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na kapitał zakładowy spółki (uchylenie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d).
Konsekwencją zmiany ustawy dotyczącej opodatkowania aportów jest zwiększenie obciążeń podatkowych zarówno dla płatników podatku PIT jak i CIT, którzy wnoszą do spółek wkłady niepieniężne w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Opracowała: Agnieszka Rostkowska
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy
Artykuł archiwalny