Zawieszenie działalności gospodarczej to czasowe zaprzestanie jej wykonywania przez przedsiębiorcę. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, zaliczek na podatek dochodowy oraz nie musi składać deklaracji VAT.
Od 30 kwietnia 2018 roku w wyniku wejścia w życie ustawy prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646) obowiązują nowe regulacje dotyczące wznawiania i zawieszania działalności gospodarczej. Nowe przepisy zostały wprowadzone w celu ułatwienia procesu zawieszenia i wznowienia działalności gospodarczej.
Jak było przed 30 kwietnia 2018 roku ?
Do 30 kwietnia 2018 roku zawieszenie działalności wiązało się z kilkoma głównymi zasadami:
- Maksymalny okres zawieszenia działalności gospodarczej wynosił 24 miesiące,
- jeśli przedsiębiorca po upływie 24 miesięcy nie złożył wniosku o wznowienie działalności, została ona automatycznie wykreślona z rejestru Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej ,
- Zawieszenie działalności było niemożliwe jeśli przedsiębiorca zatrudniał jakiegokolwiek pracownika bez względu na formę zatrudnienia (np. umowa o pracę, umowa o dzieło).
Jak jest obecnie?
Nowe regulacje zawarte w art. 23 ust 1 ustawy prawo przedsiębiorców wprowadzają możliwość zawieszenia działalność przez osoby fizyczne na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni.. Podmioty wpisane do KRS mogą wciąż zawiesić działalność na czas od 30 dni do 24 miesięcy ( art.23 ust 2 prawa przedsiębiorców).
W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej np. na okres 3 lat we wniosku o zawieszenie działalności należy wskazać konkretną datę jej zaprzestania np. 7 maja 2021 roku. Po upływie okresu zawieszenia działalności gospodarczej wskazanym we wniosku działalność zostanie wznowiona automatycznie. Ustawa zniosła bowiem obowiązek zgłoszenia wniosku o wznowieniu działalności pod rygorem wykreślenia z rejestru .
Od dnia automatycznego wznowienia działalności przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, zaliczek na podatek dochodowy oraz musi złożyć ponownie deklaracje VAT.
Z możliwości bezterminowego zawieszenia działalności mogą skorzystać tylko osoby fizyczne wpisane do rejestru Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej tj. prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, bądź prowadzące działalność w formie spółki cywilnej.
Ustawa umożliwia również zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę zatrudniającego wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim( art. 22 ust.2 pp).
Stan
prawny na: 15.06.2018
Opracował: Sławomir Stwora
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy