Obecnie wielu przedsiębiorców podejmuje decyzje o rozliczaniu czasu pracy swoich pracowników na podstawie wykonanych zadań, a nie godzin spędzonych w pracy. Rozwiązanie to wiąże się to ze wzrostem popularności pracy zdalnej i potrzebą elastycznego dopasowania grafiku do potrzeb osób zatrudnionych.

Kodeks pracy reguluje rozliczanie czasu pracy pracowników

Art. 140 kodeksu pracy mówi, że stosowanie zadaniowego systemu czasu pracy jest możliwe w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy, sposobem jej organizacji albo miejscem wykonywania. Pracodawca ustala jaki przedział czasu jest potrzebny do wykonania danego zadania we współpracy z pracownikiem. Zawsze należy jednak uwzględnić wymiar czasu pracy, który bezpośrednio wynika z norm, które określa kodeks pracy. W większości przypadków osoba zatrudniona nie może pracować przez więcej niż 8 godzin podczas jednej doby i ok. 40 godzin w 5-tygodniowym tygodniu pracy. Inaczej mówiąc, nawet jeśli przedsiębiorca i pracownik ustalą, ile czasu potrzeba na wykonanie konkretnego zadania, to nie mogą one przekroczyć maksymalnej liczby godzin pracy dziennie i tygodniowo, które są konkretnie określone w przepisach, a które z kolei mają za zadanie chronić dobro zatrudnionego i jego pracodawcy.

Formalności związane z ustaleniem zadaniowego systemu czasu pracy

Jeśli przedsiębiorstwo posiada układ zbiorowy pracy, czyli porozumienie zawarte między pracodawcą a pracownikami, którzy są reprezentowani przez związki zawodowe, należy w nim zawrzeć informację o ustaleniu zadaniowego czasu pracy. W takim dokumencie powinna zostać określona dokładna grupa pracowników  - z uwzględnieniem ich stanowisk, rodzaju pracy, sposobu jej wykonywania albo miejsca pracy ? która rozliczana jest za wykonanie określonych zadań, a nie czas pracy. Z kolei firmy, które nie mają układu zbiorowego pracy, zobowiązane są do poinformowania o przejściu na zadaniowy system czasu pracy, w regulaminie pracy lub obwieszczeniu. A więc, bez względu na istnienie związków zawodowych w danym zakładzie, pracodawca musi zapewnić pracownikom pełną informację o tym, jak działa nowy system rozliczania czasu pracy i kogo dokładnie on dotyczy.

Godziny pracy pracownika w zadaniowym systemie czasu pracy

Jak wspomniano wyżej, osoba zatrudniona nie może pracować więcej niż 8 godzin dziennie. Swoje zadania powinien wykonać w danym okresie rozliczeniowym, według ustaleń z pracodawcą, który nie może nakazać pracy w ściśle określonych godzinach. Również w zadaniowym systemie czasu pracy przedsiębiorca ma za zadanie prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika. W tym wypadku nie zaznacza się ilości przepracowanych godzin, momentu jej rozpoczęcia i zakończenia, a jedynie zwolnienia i nieobecności. Podobnie jak w innych systemach czasu pracy, może dojść do tzw. nadgodzin, gdy przydzielone zadania mijają się z przewidywanym czasem ich wykonania. Zatem, mimo tego, czas pracy jest zdecydowanie bardziej elastyczny, wciąż istnieją zasady, których muszą przestrzegać zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Decyzja o wprowadzeniu w zakładzie pracy zadaniowego systemu czasu pracy powinna być gruntownie przemyślana, a zarówno pracodawca, jak i pracownik odpowiednio przygotowani do jego wdrożenia. Na uwagę zdecydowanie zasługują nowoczesne narzędzia, które pozwolą na bieżące monitorowanie postępu prac w wykonywanych zadaniach.
Jeśli masz pytania w sprawie informacji zawartych w artykule, skontaktuj się z Kancelarią Skłodowscy. Nasi eksperci chętnie Ci pomogą i udzielą potrzebnych odpowiedzi.
Zadzwoń: (22) 242 60 00

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.