Jak nie zapłacić podatku, jak płacić mniejsze podatki, jak optymalizować podatki? - Te pytania jako pierwsze zadają przedsiębiorcy kiedy przychodzą do nas po poradę.

Podatki, traktowane są w Polsce bardzo często jako coś złego. Tymczasem nie ma nic pewniejszego niż śmierć i podatki. Jakimi drogami zatem iść, czym się kierować, aby podatki były "optymalne"?

Właśnie teraz, na początku roku mamy najlepszy moment aby zoptymalizować podatki. Do 20 lutego każdego roku (do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym był pierwszy przychód - zgodnie z ustawą) możemy podjąć decyzję o wyborze formy opodatkowania dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz dla wspólników spółek osobowych: spółki cywilnej i jawnej.

Co mamy do wyboru?

  • ryczałt ewidencjonowany
  • skala podatkowa i podatek liniowy
  • Jest jeszcze karta podatkowa dla wybrańców, ale tylko dla tych, którzy kartę mieli "kiedyś". Można sobie przedłużać, wybrać już niestety nie.

W zależności od wysokości dochodów oraz marży należy dobrać właściwą formę opodatkowania. Tutaj oszczędności podatkowe mogą być naprawdę imponujące. Kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt tysięcy podatku dochodowego mniej, tylko dlatego, że wybraliśmy tę właściwą, dobrze policzoną formę na 2024 rok.
Aby dobrze wybrać formę wystarczy skorzystać z naszych kalkulatorów. Trzeba przewidzieć tylko kilka elementów takie jak przychód, koszty i składki ZUS za 2024 rok. Znając stawkę ryczałtu wynik wyskoczy z kalkulatora.

Ale to nie wszystko.

Pamiętajcie Państwo, że są też elementy działalności, które mogą zmienić waszą decyzję. Na przykład duża inwestycja wrzucona jednorazowo w koszty. Przykładowo, jeśli kupię maszynę za 100tys zł i wrzucę ją w koszty - bo jestem małym podatnikiem, to mój kalkulator o te dane koniecznie muszę skorygować.
To samo dotyczy wspólnego rozliczenia z małżonkiem, raty leasingowej czy innych istotnych wydatków.
Nie zapomnijcie zatem dobrze wybrać formy opodatkowania - do 20go lutego.

Dodatkowo, jeśli jeszcze się zastanawiasz możesz skorzystać z zapisu webinarów "Czas MĄDRYCH decyzji" - zapisując się na tej stronie otrzymasz linki do nagrań webinarów, które miały miejsce 29.01.

Eryk Skłodowski

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.