Szanowni Państwo
 
Obserwujemy niepokojący wzrost liczby orzeczeń w sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych, odnoszących się do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z mniejszościowym udziałowcem (posiadającym od 1-10% udziałów), nakazujących objęcie ich wspólników większościowych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym na zasadach tożsamych ze wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeżeli prowadzona przez Państwa spółka jest dwuosobowa, jednakże drugi wspólnik ma niewielki udział w kapitale zakładowym spółki; jeżeli jeden ze wspólników jest w posiadaniu znacznej części udziałów w przedsiębiorstwie, która to liczba zapewnia mu prawo do samodzielnego decydowania o wynikach zgromadzenia wspólników i niemal wyłączne prawo do zysku oraz kiedy na skutek pełnienia funkcji jednoosobowego zarządu, taki wspólnik ma nieskrępowaną możliwość decydowania o bieżącej działalności spółki ? to spółka taka znajduje się w kręgu potencjalnego ryzyka uznania przez ZUS, że jest spółką jednoosobową podlegającą pod obowiązkowe składki ZUS, liczone jak z działalności gospodarczej.

Chcemy, aby Państwo wiedzieli, że u naszych Klientów pojawiają się kontrole ZUS obejmujące ten obszar, których skutkiem może być obowiązek zapłaty zaległych składek, aż za 5 lat wstecz.

Dla naszych Klientów prawnicy Kancelarii Prawnej Honestus dokonali wstępnej analizy struktury ich spółek. Tego typu audyt jest w stanie wykazać, które spółki mogą budzić wątpliwość organów ZUS i generować ryzyko uznania spółki za spółkę jednoosobową. Jeżeli obawiają się Państwo, że prowadzona spółka może zostać potraktowana w ten sposób- koniecznie proszę skonsultować sytuację z odpowiednim Ekspertem. Dzięki temu możliwe może okazać się znalezienie optymalnego rozwiązania pozwalającego zminimalizować ryzyko we wskazanym wyżej zakresie.

W celu umówienia spotkania prosimy o kontakt z mec. Dominiką Józefowicz-Łagowską, tel. (22) 242-60- 20 lub 728-405-645.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.