Jak uzyskać bezzwrotne środki na prowadzenie własnej działalności gospodarczej?


outsourcing_ksiegowosc_warszawa

Pracować dla „kogoś”, czy przejść na swoje? Z tym dylematem boryka się wiele osób, niejednokrotnie łatwiej jest podjąć decyzję o pozostaniu pomimo niezadowolenia z pracy, niż zdać się na siebie i założyć własną działalność gospodarczą.

Najczęstszą przyczyną, która odstrasza od założenia firmy to zdobycie finansowania na rozpoczęcie działalności, samo założenie firmy i podatki.

Tylko czy naprawdę jest to tak wielki problem?

Pieniądze na założenie działalności gospodarczej można pozyskać ze środków publicznych przyznawanych przez starostów za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy.

Wysokość wsparcia wynosi do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia tj. ok. 25 tys. zł

Uzyskane środki należy wydatkować przede wszystkim na zakup maszyn i urządzeń, sprzętu oraz oprogramowania niezbędnego do podjęcia działalności, na pewno nie można przeznaczyć ich na pojazdy (z wyłączeniem przyczep).

Szczegółowe regulacje dotyczące warunków ubiegania się o dofinansowanie ustalane są na poziomie powiatów, tak więc zarówno wysokość dotacji, jak i jej przeznaczenie może się różnić w konkretnych urzędach pracy.

Kto może starać się o przyznanie środków z funduszu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

W ramach umowy o dotację bezrobotny zobowiązuje się do:

Dotacja krok po kroku

Aby skorzystać z dotacji na rozpoczęcie działalność przy udziale środków publicznych, należy:

  1. spełnić warunki, które uprawniają do ubiegania się o wsparcie
  2. złożyć wniosek poprawny formalnie, a więc z wypełnionymi wszystkimi wymaganymi polami, zawierający komplet wymaganych załączników
  3. przejść pozytywnie ocenę merytoryczną pomysłu na biznes
  4. podpisać umowę o dofinansowanie
  5. założyć działalność gospodarczą
  6. prawidłowo wydatkować i rozliczyć otrzymane środki
  7. utrzymać działalność przez minimum 12 miesięcy.

Każdy, kto w Polsce prowadzi firmę, musi rocznie ponad 20 razy opłacić jakiś podatek. Wielu przedsiębiorców, którzy podjęli się prowadzenia własnej działalności gospodarczej powierza sprawy finansowe swojego przedsiębiorstwa do kancelarii podatkowej.

Jest to słuszna decyzja bo sprawdzona kancelaria podatkowa zapewni mu kompleksową obsługę prawno-podatkowo-finansową, troszcząc się o jego sprawy kompleksowo.

Dzisiejsze czasy charakteryzują się ogromnym tempem zmian. Procesy decyzyjne w pewnych przypadkach muszą zamykać się w ciągu sekund, a niewiele osób może pozwolić sobie na luksus marnowania czasu. Dlatego też coraz więcej biur rachunkowych łączy swoje siły z kancelariami doradztwa podatkowego lub kancelariami prawnymi, by móc zaoferować swoim wszystkim klientom wiele usług pod jednym szyldem.

Dobrym przykładem kompleksowej obsługi jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, której motto brzmi „…już nigdy nie będziesz sam w biznesie”. W ofercie kancelarii znajduje się szereg usług, dzięki którym prowadzenie własnego biznesu stanie się wygodne i bezpieczne.

19.09.2016
Karolina Więckowska,
Skłodowscy Wiedza i Finanse

 

NIP na paragonie fiskalnym

15 October 2019
Na żądanie klienta przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę do zakupu zarejestrowanego na kasie fiskalnej  w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym...

Kwota najmu do opodatkowania

15 October 2019
Podstawową kwestią przy usługach najmu nieruchomości jest podpisanie umowy, w której strony określają wysokość czynszu. Czynsz, w przypadku otrzymania lub postawienia go do...

Split payment

15 October 2019
Z dniem 1 listopada wchodzi w życie istotna zmiana w rozliczeniu podatku VAT. Od tego dnia wiele towarów i usług została objęta obowiązkowym split paymentem.

Obniżka PIT

15 October 2019
Od 1 października w pierwszym progu podatkowym, czyli kwoty poniżej 85 528 zł brutto rocznie, podatek wyniesie 17,75 proc . zamiast 18 proc. Zmiana dotyczyć ma podatników,...

Nowelizacja VAT

29 August 2019
Z dniem 1 września 2019 roku wchodzi w życie nowelizacja VAT.  Jedną z istotniejszych zmian jest rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą korzystać ze...

Ustawa o cenach prądu – przypominamy o obowiązku złożenia oświadczeń

26 July 2019
Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach...

Złożenie oświadczenia

13 June 2019
 Przypominamy: 30 czerwca - złożenie oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.      

Zmiany w podatku u źródła w 2019 roku

11 June 2019
Zmiany jakie weszły w życie z początkiem 2019 roku (nowelizacja ustawy o CIT) to niewątpliwie dalszy ciąg „uszczelniania systemu podatkowego”.

Bez PIT dla młodych

11 June 2019
Ministerstwo Finansów (MF) udostępniło informacje dotyczące projektu nowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla pracowników do 26. roku życia.

Rodo - obowiązki przedsiębiorcy

11 June 2019
Szanowni Państwo, upłynął już ponad rok od kiedy stosujemy przepisy RODO.  W tym czasie wiele kwestii, które budziły wątpliwości, zostało wyjaśnionych przez Prezesa Urzędu...

Zostań naszym Klientem, a już nigdy nie będziesz sam w biznesie

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Marki - siedziba
ul. Kościuszki 43, 05-270 Marki

tel. (+48 22) 242 60 00
fax (+48 22) 242 60 01

e-mail biuro@sklodowscy.pl
biuro@sklodowscy.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00 - 18:00

Warszawa - oddział
ul. Poznańska 16/4, 00-680 Warszawa

tel. (+48 22) 242 61 80

e-mail biuro@sklodowscy.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00-16:00

Wołomin - oddział
ul. Przejazd 3/5, 05-200 Wołomin

tel. (+48 22) 242 61 50

e-mail biuro@sklodowscy.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00 - 17:00

 

Białystok - oddział
ul. Branickiego 17A, 15-085 Białystok

tel. (+48 85) 733 09 70

e-mail biuro@sklodowscy.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00