Potocznie mówi się, że firma plajtuje lub bankrutuje. Powodem takiego splotu wydarzeń jest niewypłacalność, która prowadzi do niemożności spłaty zobowiązań. Często ma ona swoje przyczyny w niewłaściwej strategii zarządzania firmą albo w niesprzyjających warunkach na rynku, spowodowanymi m.in. wojną, pandemią lub po prostu zbyt dużą konkurencją. Jak wygląda upadłość w praktyce?

Bankructwo firmy - co dalej?

Kiedy przedsiębiorstwo nie radzi sobie finansowo, restrukturyzacja ani inne zmiany nie pomagają, a zobowiązania finansowe rosną razem z kolejnymi długami, nieuniknionym staje się ogłoszenie upadłości. Ustawa z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe samą "niewypłacalność" definiuje jako opóźnienie w spłacie zobowiązań pieniężnych przez więcej niż trzy miesiące od planowanego dnia ich spłaty. Co ważne, samo ogłoszenie upadłości nie jest równoznaczne, z tym że przedsiębiorstwo całkowicie przestaje funkcjonować - czasem zostaje ono sprzedane w całości i oddane nowemu właścicielowi, który jest w stanie spłacić zaległości, dokonać stosownych zmian w funkcjonowaniu firmy i umożliwić jej dalsze działanie, a nierzadko również rozwój. Oczywiście, zanim sprzedaż zostanie zatwierdzona, syndyk i specjalny sąd upadłościowy muszą przeprowadzić szereg czynności składających się na oficjalne ogłoszenie upadłości. W czasie działania syndyka firma przeważnie nadal funkcjonuje, zwłaszcza kiedy wiadomo już, że zostanie ona sprzedana, a nie całkowicie zlikwidowana.

Co się dzieje, gdy firma przestaje być wypłacalna?

Kiedy zawiodą partnerzy biznesowi, sytuacja na rynku ulegnie zmianie lub zachodzą inne czynniki, które prowadzą do diametralnego pogorszenia się sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, jego właściciel powinien zgłosić się do właściwego rejonowego sądu gospodarczego. Przedsiębiorca ma na to 30 dni od dnia, w którym wystąpiła przesłanka do ogłoszenia upadłości. W sądzie składa się specjalny wniosek o ogłoszenie upadłości. Jest to ustawowy obowiązek właściciela firmy - jeśli nie zgłosi się on do sądu z wnioskiem w ciągu 30 dni, grożą mu poważne konsekwencje prawne. 

Ogłoszenie upadłości to proces

Ogłoszenie upadłości może trwać kilka lub nawet kilkanaście tygodni. Po złożeniu wniosku sąd we współpracy z Tymczasowym Nadzorcą Sądowym analizuje sytuację firmy, a także zajmuje się ustaleniem wartości majątku przedsiębiorstwa i obliczeniem przybliżonych kosztów postępowania upadłościowego. Jeśli firma jeszcze nie jest całkowicie niewypłacalna, sąd może podjąć decyzję o przeprowadzeniu restrukturyzacji. Gdy sąd oficjalnie ogłosi upadłość, majątek firmy przejmuje syndyk. Jego zadaniem jest upłynnienie masy upadłościowej, czyli tego, co było własnością przedsiębiorstwa. Mowa tutaj m.in. o nieruchomościach, samochodach, czy specjalistycznych maszynach. Pieniądze ze sprzedaży masy upadłościowej przeznaczone są do spłacenia długów firmy. Zazwyczaj w tym momencie dochodzi też do wykreślenia firmy z rejestru KRS, jeśli upadłość ogłaszają spółki prawa handlowego. Bez względu na formę prowadzonej działalności, w tym momencie to syndyk przejmuje rolę i odpowiedzialność zarządu, wspólników lub samego upadłego, jeśli prowadził on jednoosobową działalność gospodarczą.
Podsumowując, decyzja o ogłoszeniu upadłości jest trudna, ale czasami konieczna. Ważne, żeby przedsiębiorca był świadomy tego, jak wygląda ten proces i jakie ma obowiązki, dzięki czemu uniknie ewentualnych dodatkowych konsekwencji prawnych. Jeśli Twoja firma jest w trudnej sytuacji finansowej i zastanawiasz się nad ogłoszeniem upadłości, skontaktuj się z Kancelarią Skłodowscy. Nasi doświadczeni specjaliści chętnie udzielą Ci pomocy.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.