Do końca marca stawką 8% objęte były jedynie usługi fryzjerskie.  Z dniem 1 kwietnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług. Zgodnie z jego treścią stawką VAT 8% objęte zostały następujące świadczenia z tzw. sektora "beauty":
  • pielęgnacja i upiększanie dotyczące urody i twarzy,
  • manicure i pedicure, stylizacja brwi i rzęs, przekłuwania uszu,
  • związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu,
  • w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) obniżona stawka dotyczy usług sklasyfikowanych w poniższych grupowaniach:
  • 96.02.13.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure
  • ex 96.02.14.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu
  • 96.02.19.0 Pozostałe usługi kosmetyczne.

Stawką VAT 8% nie zostały objęte natomiast zabiegi inwazyjne, takie jak zabiegi chirurgii plastycznej oraz pozostałe usługi z zakresu opieki zdrowotnej, wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium i masaże. Warto zaznaczyć, że usługi w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, które są wykonywane przez podmioty lecznicze lub określone zawody medyczne, są  zwolnione z podatku wg art. 43 us.1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT.
 
Należy pamiętać, że przedsiębiorcy powinni odpowiednio dostosować kasy rejestrujące do obniżonej stawki VAT.

Nowe przepisy zostały wprowadzone w celu ujednolicenia stawek VAT z tzw. branży beauty, zachęcenia do prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zwiększenia dostępności usług dla konsumentów.

Autor: Ilona Cieśla

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.