Od 1 stycznia 2022 roku polskie przedsiębiorstwa dobrowolnie mogą korzystać z KSeF, czyli Krajowego Systemu e-Faktur.

Ten nowoczesny system został stworzony przez Ministerstwo Finansów w celu ułatwienia i usprawnienia wymiany faktur w formacie elektronicznym między przedsiębiorcami. KSeF to narzędzie, które umożliwia wystawianie, przesyłanie, przyjmowanie i przechowywanie faktur w postaci elektronicznej, wyeliminowując tym samym konieczność posługiwania się tradycyjnymi fakturami papierowymi.
 
Jedną z głównych zalet KSeF jest skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku VAT o 20 dni (z 60 do 40), dzięki czemu firmy mogą szybciej odzyskiwać należności. Ponadto, system stanowi obszerne, bezpłatne archiwum faktur, a jego obieg jest znacznie szybszy niż w przypadku faktur tradycyjnych. Przetwarzanie procesów finansowo-księgowych staje się bardziej efektywne, a zarząd firmy ma łatwiejszy wgląd w informacje dotyczące kosztów i przychodów.
 

4 sierpnia 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. W efekcie od 1 lipca 2024 r. korzystanie z e-faktur będzie obligatoryjne dla polskich przedsiębiorców (w przypadku małych i średnich firm zwolnionych z VAT będzie to termin od 1 stycznia 2025 r.)


Jednak największa zmiana związana z KSeF nastąpi od 1 lipca 2024 roku, kiedy to wszyscy uczestnicy obrotu gospodarczego będą zobligowani do korzystania z tego systemu. Wtedy każda wystawiana faktura będzie musiała zostać zarejestrowana w KSeF, aby została uznana za ważny dokument dla organów skarbowych. Nawet jeśli faktura zostanie wygenerowana w innym systemie informatycznym i przesłana do kontrahenta mailem, bez rejestracji w KSeF nie będzie stanowiła podstawy do rozliczeń księgowych.

Przystąpienie do KSeF wiąże się z pewnymi obowiązkami dla przedsiębiorców.

Po pierwsze, będą oni zobowiązani do wysyłania faktur elektronicznych oraz otrzymywania faktur ustrukturyzowanych od swoich kontrahentów.
Dodatkowo, będą musieli regularnie pobierać potwierdzenia i nadane numeru KSeF, aby śledzić status swoich faktur w systemie.
Ponadto, przedsiębiorcy będą odpowiedzialni za rejestrowanie osób uprawnionych do korzystania z KSeF.

Ostatecznym celem Krajowego Systemu e-Faktur jest zwiększenie efektywności i przejrzystości procesów finansowo-księgowych oraz ograniczenie biurokracji związanego z wymianą faktur. Przejście na e-faktury przyczyni się do bardziej zrównoważonego rozwoju, zmniejszenia zużycia papieru i obciążenia środowiska, a także przyczyni się do ograniczenia kosztów związanych z drukiem, przesyłkami i przechowywaniem tradycyjnych faktur. Zgodnie z zapewnieniami rządu nowe przepisy przyczynią się do skuteczniejszego zwalczania oszustw związanych z podatkiem VAT i uchylania się od płacenia tego podatku.

Podsumowując, KSeF to innowacyjny system stworzony przez Ministerstwo Finansów, który znacząco wpłynie na obieg faktur w polskim obrocie gospodarczym. Wprowadzenie tego systemu odmienia sposób, w jaki przedsiębiorcy wystawiają i otrzymują faktury, wprowadzając efektywność, szybkość i znaczne uproszczenie procesów finansowo-księgowych. Dzięki KSeF Polska może przejść do nowoczesnej, cyfrowej przyszłości obrotu gospodarczego, co przynosi korzyści zarówno firmom, jak i całemu społeczeństwu.

Czy tak się stanie zależy jednak w znacznej mierze od tego, w jaki sposób polscy przedsiębiorcy przygotują się do tej rewolucji. Już teraz zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią, aby dowiedzieć się jakie zmiany warto wprowadzić w firmie już teraz. Dla naszych Klientów oferujemy pełne wsparcie podczas wdrażania KSeF oraz praktyczną, niezastąpioną wiedzę jak wykorzystać jego wejście do rozwoju firmy i usprawnienia procesów w niej zachodzących. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przygotować się do KSeF zapraszamy do kontaktu
(22) 242 60 00
biuro@sklodowscy.pl

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.