Aktualności
W praktyce może się zdarzyć, że faktura dokumentująca transakcje nie dotarła do kupującego, uległa zniszczeniu lub została zagubiona. Najczęściej w takiej sytuacji, wystawiany jest duplikat faktury.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim usługi i towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dokumentem uprawniającym do rozliczenia jest faktura VAT zaś prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy kupionych usług i towarów powstał obowiązek podatkowy lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych jednak nie wcześniej niż w dacie otrzymana faktury. Duplikat faktury traktowany jest na równi z dokumentem pierwotnym.
Otrzymując duplikat faktury należy ustalić termin w jakim powstaje prawo do odliczenia VAT. Mogą wystąpić dwa przypadki:
- Jeżeli podatnik dokonał rozliczenia podatku VAT z faktury pierwotnej, a następnie faktura uległa zniszczeniu lub zgubieniu, to jej duplikat nie uprawnia do odliczenia VAT, lecz stanowi wyłącznie potwierdzenie uprawnień, z których podatnik już skorzystał.
- Jeżeli faktura pierwotna nie została zaewidencjonowana w rejestrze zakupu VAT, a w konsekwencji nie odliczono VAT, duplikat faktury uprawnia do odliczenia tylko w terminie, kiedy przysługiwało prawo do odliczenia z faktury pierwotnej.
- Duplikat faktury będzie stanowił podstawę do odliczenia podatku VAT w rozliczeniu za okres w którym go otrzymano lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, jedynie w sytuacji, gdy faktura nie dotarła do podatnika.
Opracowała: Anna Łuczyńska
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy