Obowiązek skierowania pracownika na badania kontrolne  po długotrwałej nieobecności w pracy z powodu choroby,  został  uregulowany w artykule 229 §2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy (Dz.U. z 2016 r. poz.1666 za zm.).

Zgodnie z ww. regulacją pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni powinien zostać skierowany przez pracodawcę na kontrolne badania lekarskie, weryfikujące jego zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.  

Czy pracownik rozpoczynający urlop wypoczynkowy bezpośrednio po nieobecności w pracy trwającej ponad 30 dni z powodu choroby ma obowiązek poddania się badaniom lekarskim przed rozpoczęciem urlopu?

Ponieważ przepisy Kodeksu pracy nie dają nam wprost  odpowiedzi na to pytanie,  należy szukać jej w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

W wyroku z dnia  20 marca 2008 r. SN jednoznacznie stwierdził, iż: "Nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy (art. 165 § 1 i art. 229 § 2 k. p.) rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwała dłużej niż 30 dni."

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy odwołał się  do istoty i celu urlopu wypoczynkowego stwierdzając, iż " Urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć,  że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego". ( sygn.  akt  II PK 214/07).

Badania lekarskie są niezbędne w sytuacji, gdy pracownik  nie rozpoczyna  urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim.

Przykład

Marek B. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na jako malarz pokojowy  w firmie budowlanej Rafała D. 27 kwietnia 2017 roku Marek B. upadł w swoim mieszkaniu łamiąc ramię  prawej ręki.  W wyniku przeprowadzonych badań lekarskich okazało się, iż złamanie wymaga operacji i czasu na zrośnięcie się kości,  jednak nie  zagraża sprawności  ręki.  Ze względu na przebytą operację i rekonwalescencję Marek B.  przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 35 dni.  W planie urlopów sporządzonym  w styczniu 2017  pracownik  ustalił ze swoim pracodawcą, iż wykorzysta część przysługującego mu urlopu w terminie od 5 do 20 czerwca 2017.  Marek B. stawił się pracy w dniu
2 czerwca 2017, ale nie został do niej dopuszczony  - otrzymał skierowanie na kontrolne badania lekarskie. W dniu  5 czerwca 2017 r.  rozpoczął zaplanowany urlop wypoczynkowy.

Gdyby Marek B. uzgodnił z pracodawcą urlop w okresie od 29 maja do 13 czerwca 2017 r. , pracodawca musiałby uzgodnić z nim nowy termin wykorzystania urlopu tzn. dokonać przesunięcia urlopu na termin późniejszy ( zob. art. 165 pkt.1 Kp).

 

Stan Prawny na: 21.07.2017

Opracował: Sławomir Stwora

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.