Dnia 30 maja 2016 roku Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa z ta przewiduje uzależnienie możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów od dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego w przypadku, gdy wartości transakcji przekracza 15000 złotych. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
Dotąd ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakazywała dokonywanie płatności między przedsiębiorcami za pośrednictwem rachunku bankowego dopiero powyżej kwoty 15000 euro, przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji. Naruszenie powyższego obowiązku nie jest jednak sankcjonowane , co zgodnie z uzasadnieniem do projektu stanowi główny powód nowelizacji.
Na podstawie przepisów ustawy z 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodu wydatku w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji powyżej 15000 złotych została dokonana bez pośrednictwa rachunku bankowego. W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą będą zobowiązani w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego, zmniejszyć koszty uzyskania przychodów albo, w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększyć przychody. Art. 22 ustawy o SDG stanowi również, że kwota limitu płatności gotówkowych została zmniejszona z 15 000 euro do 15 000 złotych, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Przepisy określone w Ustawie znajdą zastosowanie do płatności dokonywanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2016 r. Zasady nie będą stosowane w przypadku płatności dotyczących kosztów uzyskania przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. 1 stycznia 2017 r.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy zmieniającej, obniżenie obecnie obowiązującego limitu ma przynieść efekt w postaci zwiększenia transparentności dokonywanych transakcji, wzrostu uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami, zmniejszanie szarej strefy i w konsekwencji przyczyni się to do zwiększenia dochodów budżetu państwa.
Artykuł archiwalny: 02.08.2016
Dorota Chodowiec