Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy hazardowej w celu "zapewnienia jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz ograniczenia występowania zjawiska szarej strefy w środowisku gier hazardowych".
Planuje się wprowadzenie regulacji dotyczących zasad blokowania stron internetowych oraz płatności dla podmiotów nielegalnie oferujących gry hazardowe w Internecie. Ma to zapewnić zmniejszenie tzw. "szarej strefy" w obszarze gier hazardowych, a tym samym doprowadzić do zwiększenia udziału w rynku legalnych przedsiębiorstw. Jak czytamy w komunikacie podniesie to również poziom ochrony graczy z uwagi na fakt, iż tylko legalni operatorzy mogą oferować gry bezpiecznie i odpowiedzialnie. Obowiązująca od 2009 roku ustawa hazardowa zakazująca gry i zakładów w Internecie nie przynosi oczekiwanych efektów.
Nowelizacja ma wprowadzić monopol państwa do oferowania gier na automatach poza kasynami. Gry na automatach będą miały prawo organizować wskazane podmioty wyłącznie w wydzielonych do tego miejscach, pod stałą kontrolą. "Automaty" będą dostępne jedynie dla osób powyżej 18 roku życia ze względu na uzależniający charakter.
Jak podaje Ministerstwo Finansów, zostaną zliberalizowane przepisy dotyczące gry w pokera, które według obowiązujących dziś przepisów można oficjalnie organizować jedynie po zgłoszeniu tego sporym wyprzedzeniem i uiszczeniu odpowiedniej opłaty, nielegalna jest gra w pokera przez Internet. Planowane rozwiązania pozwolą na organizowanie gier w pokera również poza kasynami gry a także umożliwią legalną grę w pokera w Internecie.
Projekt wprowadza likwidację egzaminów zawodowych na rzecz szkoleń dla osób nadzorujących oraz bezpośrednio prowadzących gry hazardowe, co doprowadzi do zmniejszenia obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorców branży gier hazardowych oraz przyczyni się do zmniejszenia obciążeń prowadzenia działalności gospodarczej w tej dziedzinie.
Zakładana data wejścia w życie to 1 stycznia 2017 r.
Artykuł archiwalny: 20.06.2016
Katarzyna Lisowska