Na żądanie klienta przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę do zakupu zarejestrowanego na kasie fiskalnej  w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość, ewentualnie część zapłaty.

Od 1 stycznia 2020 r. sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę do paragonu tylko jeśli paragon ten będzie zawierał NIP nabywcy. Zmianę tę wprowadziła ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw art. 106b ust. 5. Nowe przepisy dotyczące wystawiania faktur do paragonów zawierających NIP nabywcy nie obejmują podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0).

Jeżeli przedsiębiorca wystawi fakturę do paragonu, na którym nie będzie NIP-u nabywcy, zostanie ukarany 100% sankcją, tzn. będzie zobowiązany zapłacić do urzędu skarbowego podwójną kwotę podatku VAT wykazanego na fakturze. W sytuacji kiedy nabywca posłuży się fakturą wystawioną do paragonu, który nie zawierał jego NIP-u, także zostanie ukarany sankcją 100%. Robiąc zakupy firmowe, warto zatem zwrócić uwagę aby od razu poprosić sprzedawcę o fakturę lub podać NIP przed wydrukowaniem paragonu.

Ustawodawca nie narzucił obowiązku wymiany kasy fiskalnej, w związku z tym, że nie wszystkie urządzenia mają możliwość umieszczenia na paragonie numeru NIP. Natomiast podatnicy, których kasa fiskalna posiada taką funkcjonalność będą zobowiązani do wystawiania paragonów z NIP-em. W przypadku gdy sprzedawca nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru NIP na paragonie, kupujący powinien oświadczyć w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar bądź usługę, jako podatnik ? sprzedawca wtedy nie powinien rejestrować zakupu na kasie fiskalnej, tylko powinien od razu wystawić fakturę.

Wprowadzone zmiany mają na celu uszczelnienie systemu podatku VAT. Są one reakcją na nieuczciwy proceder polegający na wystawianiu faktur na zaprzyjaźnione firmy, w zamian za korzyść majątkową, do paragonów fiskalnych wydrukowanych przez kasę, a nie odebranych przez klientów. Przedsiębiorcy z otrzymanych faktur dokonują odliczenia podatku VAT, chociaż tak naprawdę nie nabyli towarów lub usług oraz zawyżają koszty podatkowe. Takie nadużycia obserwowane są głównie w branży paliwowej (zakup paliwa) oraz w budowlanej (zakup materiałów budowlanych).

Zgodnie z przepisami przejściowymi, nowych regulacji nie stosuje się w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy fiskalnej przed 1 stycznia 2020 r.

 

Ilona Cieśla

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.