Firmy specjalizujące się w wąskim zakresie usług mogą dane czynności wykonywać efektywniej, szybciej i taniej, dlatego rynek outsourcingu rozwija się bardzo dynamicznie. Przekazywanie części zadań do podmiotów zewnętrznych może dotyczyć zarówno tych funkcji przedsiębiorstwa, które są związane bezpośrednio z jego działalnością (np. produkcja niektórych części), jak i tych związanych z administracją.  
Do tych drugich zalicza się outsourcing usług księgowych. Obejmuje on głównie prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz podatkowych, ale również kadr i płac, controlling (czyli rachunkowość zarządczą), a także różnego rodzaju doradztwo podatkowe, księgowe czy informatyczne w zakresie oprogramowania finansowego.
Przekazanie zadań własnego działu księgowego do biura rachunkowego ma wiele zalet. Są to m.in.
  • zmniejszenie kosztów własnych,
  • wykorzystanie specjalistycznej, profesjonalnej wiedzy,
  • wyższa efektywność procesów biznesowych,
  • skoncentrowanie się na podstawowej działalności gospodarczej,
  • ograniczenie ryzyka.
Outsourcing księgowości wiąże się jeszcze z jedną, równie ważną korzyścią: odpowiedzialność pracowników zatrudnionych w dziale księgowości danego przedsiębiorstwa jest limitowana przepisami Kodeksu pracy (3-krotność miesięcznego wynagrodzenia), podczas gdy o odpowiedzialność biura rachunkowego może być zdecydowanie większa, bo decyduje głównie o tym umowa z klientem, którą można dowolnie kształtować, a także też przepisy prawa regulujące ogólne zasady odpowiedzialności cywilnoprawnej.
 
 
Nie oznacza to bynajmniej, że outsourcing księgowości zwalnia przedsiębiorcę ze wszelkiej odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg rachunkowych czy rozliczenia podatkowe. Przypomnieć należy, iż to tylko przedsiębiorca, jako podatnik, ponosi odpowiedzialność karno-skarbową z tytułu podatków. Zgodnie bowiem z art. 26 Ordynacji podatkowej podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Podobnie, na podstawie art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, to kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, również w przypadku gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości zostaną powierzone innej osobie lub firmie, zajmującej się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Zarząd oraz rada nadzorcza jednostki są zobowiązane do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości i odpowiadają solidarnie wobec jednostki, za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem (art. 4a UoR).
 
 

Innymi słowy, przedsiębiorca odpowiada za swoje obowiązki, w tym związane ze sprawozdawczością księgową, jak również za zobowiązania podatkowe, pomimo powierzenia prowadzenia ksiąg rachunkowych podmiotowi zewnętrznemu.

 
Powyższą tezę wyraził między innymi Naczelny Sąd Administracyjny, który w jednym z orzeczeń stwierdził, że skoro adresatem zobowiązania podatkowego jest wyłącznie podatnik, to odpowiada on również za właściwe dokumentowanie pod względem podatkowym swojej działalności i do niego należy właściwy dobór biura rachunkowego i wykonanie przez to biuro w sposób właściwy swoich obowiązków. Odpowiedzialności tej - orzekł sąd - nie zmienia zatem fakt, że skarżący powierzył prowadzenie księgi podatkowej profesjonalnemu biuru rachunkowemu.
Natomiast przedsiębiorca będący nabywcą usług księgowych, który z winy przyjmującego zlecenie poniósł szkodę, sankcję karną lub administracyjną, na przykład z tytułu zaległości podatkowych, będzie mógł wystąpić na drogę powództwa cywilnego w celu dochodzenia odszkodowania, na zasadach ogólnych z tytułu odpowiedzialności kontraktowej.
 
 
Konkluzja z tego płynie jedna: przedsiębiorcy powinni bardzo starannie wybierać biuro, któremu powierzają prowadzenie swoich ksiąg rachunkowych.

Jacek Czarnecki
Artykuł archiwalny: 19 czerwca 2015 r.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.