Konkursy z nagrodami to jedna z najczęściej organizowanych akcji marketingowych. Obietnica nagrody i cień rywalizacji sprawiają iż niezależnie od tematyki i organizatora cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem. Nieodłącznym elementem konkursu jest nagroda, warto zatem zwrócić uwagę na aspekty prawne i skutki podatkowe towarzyszące wydaniu nagrody, tak aby uniknąć wszelkich niekorzystnych dla organizatora zdarzeń.
Przebieg konkursu powinien być udokumentowany a więc należy sporządzić jego regulamin oraz posiadać potwierdzenie odbioru nagrody i wpłaty podatku jeżeli istnieje taki obowiązek, zdarzają się bowiem sytuacje w których nagroda jest zwolniona z podatku.
Aby to ustalić należy przeanalizować treść art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, który mówi że wolna od podatku są: ?wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową ? jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności?
Obecnie organy intepretują, że zwolnienie można zastosować tylko wówczas gdy konkurs jest nie tylko emitowany przez środki masowego przekazu, ale także przez takie środki organizowany. W praktyce oznacza to iż organizatorem musi być podmiot będący środkiem masowego przekazu np. gazeta, stacja telewizyjna czy radiowa. Posługując się przykładem: zorganizowanie konkursu za pośrednictwem strony internetowej, ale przez przedsiębiorcę nie będącego "środkiem masowego przekazu" nie podlega zwolnieniu, tak samo jak konkurs zorganizowany przez agencję marketingową. Jeżeli jednak konkurs z tą samą nagrodą byłby zorganizowany przez stację radiową, nagroda jak najbardziej zwolnieniu podlega.
Jest to istotne dla organizatora, ponieważ w przypadku nagród w konkursach to na nim spoczywa obowiązek obliczenia i uiszczenia zryczałtowanego podatku w wysokości 10% wartości nagrody. Jeżeli nagroda jest w postaci rzeczowej organizator jest dodatkowo obowiązany do pobrania podatku od zwycięzcy. Podatek należy wpłacić w terminie do dnia 20 miesiąca następnego w którym przekazano nagrodę, a tym samym pobrano podatek.
W praktyce, aby nie narażać zwycięzcy na dodatkowe koszty bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest tzw. ubruttowienie nagrody. Chodzi tu o uwzględnienie w budżecie akcji dodatkowych kosztów nagród - około 11,11% wartości przewidzianych nagród, którą przeznacza się na pokrycie podatku. Wówczas w regulaminie lub na protokole odbioru nagrody należy zaznaczyć iż nagrodę stanowi dana wartość rzeczy oraz kwota świadczeń pieniężnych przeznaczona na pokrycie kosztu opodatkowania nagrody.
Po zakończaniu roku organizator musi rozliczyć się ze wszystkich wpłaconych i pobranych kwot podatku zbiorczą deklaracją podatkową PIT8AR. Niedopełnienie tego obowiązku naraża organizatora na odpowiedzialność karną skarbową.
Podsumowując, aby nagroda mogła zostać zwolniona z PIT muszą zostać spełnione następujące warunki:
- Nagroda musi mieć wartość mniejszą niż 760 pln i
- konkurs musi być organizowany w jednej z dziedzin: nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu lub musi być organizowany lub emitowany przez środki masowego przekazu.
Opracowała: Paulina Jóźwiak
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy