Mały ZUS plus - uprawnienie w zakresie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne
Podstawa
prawna: Ustawa z dnia 12 grudnia 2019 r.
o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
oraz
ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej - Dz. U. z 2019 r. poz. 2550
Ustawa wchodzi w życie od 01.02.2020, dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie CEiDG.
1. Przepisy ww. ustawy nie mają zastosowania do osób, które lub do których:
- w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221
- i 2491 oraz z 2018 r. poz. 62, 86, 650 i 1499);
- spełniają warunki określone w art. 18a ustawy o SUS (ulga na start, "stara" 24-miesięczna ulga dla rozpoczynających działalność gospodarczą);
- w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych;
- w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2?5 ustawy o SUS (twórcy, artyści, wspólnicy spółek jawnej, komandytowej, 1-osobowej sp. z o.o.);
- wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej;
2. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonego, o którym mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 (osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych), którego roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 000,00 złotych, uzależniona jest od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanego dalej "dochodem z pozarolniczej działalności gospodarczej", uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.
3. Podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego w trybie art. 19 ust.10 na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.
4. Roczny limit przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, w przypadku rozpoczęcia, zakończenia lub zawieszenia prowadzenia działalności w ciągu poprzedniego roku kalendarzowego zmniejsza się proporcjonalnie, wg wzoru:
Otrzymany wynik jest zaokrąglany do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 grosza, lub w dół, jeśli jest niższa.
5. Podstawę wymiaru składek, ubezpieczony ustala na dany rok kalendarzowy, mnożąc przeciętny miesięczny dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym, przez współczynnik 0,5.
Otrzymany
wynik jest zaokrąglany
do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest
równa lub wyższa niż 0,5 grosza, lub w dół, jeśli jest niższa.
Przeciętny miesięczny dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym jest obliczany wg. poniższego wzoru:
6.
W przypadku osób, do których w
poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące
zryczałtowanego podatku dochodowego w
formie karty podatkowej
i które nie korzystały ze zwolnienia sprzedaży
od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy
z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez:
- roczny przychód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym należy rozumieć wartość sprzedaży podlegającej opodatkowaniu podatkiem Vat, bez kwoty tego podatku;
- roczny dochód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym, należy rozumieć roczny przychód pomnożony przez współczynnik 0,5.
7. W przypadku osób, do których w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez roczny dochód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym, należy rozumieć przychód z działalności gospodarczej pomnożony przez współczynnik 0,5.
Jakie będą obowiązki związane z korzystaniem z "małego ZUS plus"?
Po spełnieniu warunków do skorzystania z ww. uprawnienia należy:
- w terminie do 7 lutego 2020 r. wyrejestrować się z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego od 01.02.2020 z dotychczasowego kodu ubezpieczenia i zgłosić się ponownie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego od 01.02.2020 z kodem ubezpieczenia 05 90 00,
- przekazać w terminie do 10 marca 2020 za luty 2020 deklarację rozliczeniową ze wskazaniem przychodu, dochodu za 2019 r. oraz najniższej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne.
- przekazać na żądanie ZUS (w ciągu 14 dni kalendarzowych) dokumenty potwierdzające wysokość przychodów za poprzedni rok kalendarzowy.
Płatnicy składek, którzy zgłosili się do małego ZUS w terminie do 7 stycznia 2020 r. lub kontynuują uprawnienie do małego zus z roku 2019, nie muszą dokonywać przerejestrowania w zakresie zmiany kodu ubezpieczenia od dnia 1 lutego 2020 r., ale zobowiązani są do ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek za luty 2020 zgodnie z przepisami wprowadzonymi ustawą z dnia 12 grudnia 2019 r.
Czy można zrezygnować z "małego ZUS"?
Zrezygnować można w każdym czasie, ale należy pamiętać, że jest to decyzja nieodwołalna do końca danego roku kalendarzowego. Oznacza, to że za miesiąc w którym nastąpi rezygnacja i pozostałe miesiące do końca danego roku kalendarzowego, składki na ubezpieczenie społeczne będą musiały być opłacone na zasadach ogólnych tj. od podstawy stanowiącej 60% prognozowanego wynagrodzenia na dany rok.
Rezygnacją z prawa do korzystania z "małego ZUS plus" będzie brak zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego lub do ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni liczonych od:
- 1 lutego 2020 r.,
- pierwszego dnia wznowienia działalności gospodarczej,
- pierwszego dnia, w którym będą spełnione warunki do korzystania z "małego ZUS".
Regulacje prawne dotyczące "małego ZUS plus" nie zmieniają zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy.
Składek na Fundusz Pracy nadal nie
zapłacą osoby prowadzące działalność gospodarczą:
- u których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne będzie mniejsza niż minimalne wynagrodzenie ( w 2020 r. wynosi 2 600,00 zł);
- które ukończyły odpowiednio: kobieta 55 lat, mężczyzna 60 lat.
Stan prawny na dzień 03.01.2020 r.