Koszty działalności to coś co spędza sen z powiek wielu polskim przedsiębiorcom. Zwykle starają się oni te koszty ograniczać, a co najmniej optymalizować. Jednakże w chwili kiedy przychodzi do płacenia podatków - generowanie kosztów nagle staje się priorytetem. Ale czy wzięcie samochodu w leasing to najlepsza z dostępnych opcji?

Ile oszczędzamy?


Jeśli jesteśmy przedsiębiorcą na podatku liniowym i płacimy 19% podatku plus do tego 4,9 % podatku zdrowotnego - dla niepoznaki zwanego ubezpieczeniem zdrowotnym, to na każdym zakupie oszczędzamy na podatku 23,9% kwoty netto. Dodatkowo, jeśli jesteśmy VATowcem a VAT będzie w całości odliczony- zyskujemy cały VAT, czyli kolejne 23% kwoty netto.
Oczywiście jeśli przyjmiemy do kalkulacji, że zakup który mamy zrealizować obciąży nasz budżet w 100% nie zyskamy nic. Bo gdzie tu zysk, skoro gdybyśmy nie ponieśli tego kosztu to zostałoby nam w kieszeni trochę grosza, a kiedy go ponieśliśmy to konto świeci pustkami. To jednak wciąż nie jest takie proste, bo przecież ten drugi samochód firmowy, czy motocykl naprawdę jest nam potrzebny do pracy :-)
I tutaj dochodzimy do miejsca, w którym męczą nas "wysokie" podatki i postanawiamy kupić sobie samochód w leasingu.
Stara praktyka która sprawdzała się przez lata doskonale zapadła przedsiębiorcom w pamięć i choć przepisy bardzo się zmieniły wciąż kierujemy się w stronę leasingu jako dobrego sposobu na finansowanie z jednoczesnym oszczędzaniem na podatkach.
Prześledźmy najpierw dobre strony leasingu - historycznie. Dziurawe prawo podatkowe pozwalało przez wiele lat oszczędzać na podatkach, poprzez "samochody z kratką", wykupie na cele niezwiązane z działalnością czy w ogóle wykupie prywatnym. Można mnożyć wspomnienia, kiedy mniej lub bardzie legalnie, ale można było uniknąć podatku przy sprzedaży. Warto też pamiętać, że kiedyś wartość samochodu w leasingu nie podlegał ograniczeniom kwotowym. I limit 20tys Euro nie dotyczył właśnie tych leasingowanych samochodów osobowych.

Ale dość historii, czas zobaczyć jak jest teraz.

Za tym żeby finansować samochód leasingiem przemawiają argumenty:

 • Procedury leasingowe są dość proste i łatwo jest "załatwić" takie finansowanie
 • Ubezpieczenie przedmiotu leasingu jest często tańsze od tego z rynku
 • Korzyści podatkowe - omówimy w plikach Excela na live 14.06.
 • Raty balonowe często dają rzeczywistą oszczędność na podatkach - szczególnie kiedy "wypadamy z liniowego"
 • Możliwość niewprowadzania do środków trwałych po okresie leasingu - wciąż pozostało, szczególnie przy JDG i spółkach cywilnych
 • Możliwość dokonania cesji - to może być bardzo korzystne
 • Przy drogich autach więcej mamy w kosztach - jeśli dobrze to zaplanujemy.

A kiedy leasing jest niedobry, albo kiedy warto się mocniej zastanowić?

 • Wyimaginowane oszczędności podatkowe- wydaje nam się, że robimy dobry ?interes? a w rzeczywistości wcale nie oszczędzamy, a czasem nawet tracimy
 • Chcesz leasingować tanie rzeczy- lepsza jest linia kredytowa lub gotówka
 • Koszty leasingu się zwiększył. I to bardzo!*
  *uwaga, zdarza się, że salon daje leasing poniżej WIBOR!
 • Zniknęły prawie wszystkie możliwości wykupu prywatnego
 • Pojawiają się dodatkowe opłaty - na przykład opłata za wskazanie sprawcy wykroczenie
 • To pozorne oszczędności- na wszystko nas stać
 • Nadmierne obciążenie wyniku firmy - jeśli leasing jest krótki


Dla przedsiębiorcy, tak jak dla każdego, na koniec liczą się pieniądze - czyli ile to wszystko kosztuje, albo ile zaoszczędzi na podatkach.
W przypadku leasingu, przy wszystkich za i przeciw dochodzi jeszcze jedna ważna rzecz - leasing nie jest za darmo. Jeszcze dwa lata temu, kiedy WIBOR był na poziomie 1%, koszty leasingu naprawdę były nieistotne. Teraz, kiedy oprocentowanie sięga 6-8%, a łączny koszt leasingu stanowi kilkanaście albo kilkadziesiąt % inwestycji - warto się nad tym zastanowić.
Zapraszam do przyjrzenia się załącznikowi. Przygotowałem go dość starannie, dla spółki z o.o. z podatkiem CIT 19% oraz dla podatku liniowego. Prezentujemy kilka wariantów finansowania samochodu i przy różnych wartościach auta.
 

Pliki do pobrania

Więcej informacji

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.