Szanowni Państwo,
w związku ze zbliżającym się nowym rokiem przypominam o konieczności dokonania wyboru sposobu opodatkowania na 2023 rok. Termin do wyboru formy opodatkowania upływa 20 lutego 2023 roku. Warto się do tej decyzji dobrze przygotować. Proszę więc o przeanalizowanie sytuacji swojej firmy i wybranie optymalnej formy płacenia podatku dochodowego. My ze swojej strony będziemy Państwa wspierać swoją wiedzą w myśl zasady: "już nigdy nie będziesz sam w biznesie".
W roku 2023 sytuacja uległa pewnemu ustabilizowaniu.
Tak jak w roku 2022 mamy do wyboru trzy podstawowe formy opodatkowania:

1.      Podatek liniowy- płacimy 19% podatku od dochodu bez względu na jego wysokość. Zasada dotycząca wyliczania podatku jest taka sama jednakże dodatkowym obciążeniem będzie konieczność zapłaty 4,9% składki zdrowotnej liczonej od wysokości dochodu. Efektywne obciążenie będzie więc wynosić 23,9%. Istnieje również prawo do odliczenia składki zdrowotnej ale od dochodu i tylko do wysokości 10200,00 zł rocznie.

2.      Podatek w skali podatkowej - płacimy 12% podatku do kwoty 120 000 oraz 32 % powyżej tej kwoty. Kwota wolna od podatku wynosi 30 000,00 zł. Dodatkowo w kalkulacji należy uwzględnić obciążenie zysku składką zdrowotną liczoną jako 9% od dochodu. Na szczęście zrezygnowano z tak zwanej ?ulgi? dla klasy średniej. Forma ta może być korzystniejsza niż podatek liniowy  dla osób o niższej niż pierwszy próg podatkowy kwocie dochodów i/lub rozliczających się ze współmałżonkiem i/lub posiadających dzieci. Przypominamy o istnieniu daniny solidarnościowej dla osób, których dochód w roku przekroczy 1 000 000, zł. Danina solidarnościowa to 4% kwoty dochodu powyżej 1 mln PLN.

3.      Ryczałt ewidencjonowany 2%,3%, 5,5%, 8,5%, 10%, ,12, 12,5%,14%, 15% lub 17% przychodu w zależności od rodzaju działalności. Limit opodatkowania podatkiem zryczałtowanym wzrósł bardzo znacznie i wynosi na rok 2023: 2 miliony euro.
Ta forma może być korzystna dla działalności o przychodach mieszczących się w limicie, nie generujących kosztów, a także w przypadku stosowania wysokich marż.
W przypadku wyboru ryczałtu składka zdrowotna będzie stałą kwotą miesięczną liczoną jako 9%

  •   60 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł;
  •   100 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł;
  •   180 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł.
Fiskus zezwolił przy ryczałcie na odliczenie OD PRZYCHODU połowy składki zdrowotnej.

W praktyce oznacza to, że jeżeli na początku roku zapłacą Państwo składkę zdrowotną przysługującą do limitu rocznego przychodu 60.000, a Państwa rzeczywisty przychód wyniesie np. 450 tyś - to na koniec roku obliczy się składkę zdrowotną przysługującą dla najwyższych przychodów (bo powyżej 300 tyś do 2 mln euro) odejmie już wpłacone składki i dopłaci różnice.
Ze względu na to, że kalkulacja obciążeń fiskalnych przestała być oczywista, przygotowaliśmy dla Państwa poglądowy kalkulator porównujący wszystkie dostępne formy. Proszę mieć na względzie, że kalkulator ma charakter wyłącznie poglądowy i nie zastąpi analizy dokonanej na spotkaniu z doradcą podatkowym. Kalkulator znajdą Państwo w Portalu Klienta, w zakładce "Informacje o firmie":


Jednocześnie, korzystając z okazji uprzejmie prosimy o chwilę refleksji na temat źródeł Państwa dochodu za rok 2022 ze szczególnym uwzględnieniem sprzedaży udziałów lub akcji, dochodów z zagranicy, sprzedaży majątku (w tym nieruchomości) likwidacji spółek i wypłat z zysku, dochodów uzyskiwanych z najmu oraz ewentualnych wypłat z ZUS. Sprawne zebranie wszelkich dowodów pozwoli nam szybko i skutecznie przygotować odpowiednie zeznania roczne i uchroni nas wszystkich przed koniecznością sporządzania korekt i składania wyjaśnień organom skarbowym.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.