Wysokość składki na Fundusz Pracy określa ustawa budżetowa. Składkę od 1 stycznia 1999 r. opłaca się niezmiennie w wysokości 2,45% podstawy jej wymiaru.


Poniżej prezentujemy  dwie kategorie wiekowe bezrobotnych, za których pracodawcy zwolnieni są z opłaty składek na FP.

 

 Pracodawcy i inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na FP przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za zatrudnione osoby, które ukończyły 50 r. życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych PUP ? powyższa regulacja prawna obowiązuje od 1 lipca 2009 r.

 Pracodawcy i inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na FP przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za zatrudnione osoby, które  nie ukończyły 30 r. życia ? powyższa regulacja prawna obowiązuje od 27 maja 2014 r.

 Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy przysługuje, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

  • nawiązanie stosunku pracy następuje nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2009 r.,
  • w dniu nawiązania stosunku pracy zatrudniana osoba miała ukończone 50 lat, a więc 50 urodziny przypadają najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy,
  • zatrudniana osoba pozostawała w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez okres co najmniej 30 dni liczonych wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy.

 Zwolnienie to nie ustaje jeśli w trakcie 12 miesięcznego okresu zwolnienia, nabytego w związku z zatrudnieniem skierowanego przez PUP bezrobotnego w wieku poniżej 30 lat, dany pracownik ukończył 30 rok życia.

 

 Okres 12 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę.

 Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy należy odnosić do kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypłaconych (postawionych do dyspozycji) pracownikowi w 12 miesięcznym okresie zwolnienia (bez znaczenia jest to za jaki okres należne są to wynagrodzenia).

 Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy należy odnosić do kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypłaconych (postawionych do dyspozycji) pracownikowi w 12 miesięcznym okresie zwolnienia (bez znaczenia jest to za jaki okres należne są to wynagrodzenia).

 Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy przysługuje pracodawcy tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu Pracy. A zatem, nie przysługuje ono w stosunku do przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia pracy na podstawie umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, przez pracowników, którzy dodatkowo zawarli takie umowy z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach takich umów praca wykonywana będzie na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy.

 W przypadku, gdy bezpośrednio po wygaśnięciu umowy zawartej na czas określony, zawierana zostaje kolejna umowa o pracę z pracownikiem, w stosunku do którego pracodawca korzystał z przedmiotowego zwolnienia, zwolnienie z obowiązku opłacania składek przysługuje wyłącznie w okresie trwania pierwszej umowy o pracę. W sytuacji, gdy umowa o pracę wygasa w trakcie miesiąca (ostatni dzień stosunku pracy w ramach tej umowy przypada na inny niż ostatni dzień miesiąca), należy przyjąć, iż zwolnienie z obowiązku opłacania składek dotyczy wszystkich przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na   ubezpieczenia emerytalne i rentowe wypłaconych (postawionych do dyspozycji) w tym miesiącu.

 W przypadku przejęcia pracowników w trybie art. 23? Kodeksu pracy, pracodawca przejmujący nabywa prawo do kontynuowania 12 miesięcznego okresu zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy, za przejętych pracowników w stosunku do których poprzedni pracodawca korzystał z takiego zwolnienia.

 Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracysprzysługuje pracodawcy tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Nie przysługuje ono np. w stosunku do osób wykonujących pracę na podstawie umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło. W przypadku pracowników, w stosunku do których pracodawca będzie korzystał z przedmiotowego zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy, którzy zawarli dodatkowo z pracodawcą np. umowę zlecenia lub jeżeli w ramach takiej umowy będą wykonywali pracę na rzecz swojego pracodawcy, zwolnienie to nie obejmuje przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia pracy na podstawie tej umowy.

 W sytuacji, gdy ze skierowanym bezrobotnym, który nie ukończył 30 lat, zawarta zostanie umowa na okres krótszy niż 12 miesięcy, po której bezpośrednio (bez dnia przerwy) zawierana jest kolejna umowa o pracę, kontynuowanie w ramach kolejnej umowy zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy, aż do upływu 12 miesięcznego okresu jest możliwe, jeśli w momencie nawiązaniu stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę, zatrudniana osoba spełnia warunek wieku, tj. nie ma ukończonych 30 lat.

Źródło: www.zus.pl

 

Przykład 1

Pracodawca zatrudniając pracownika od 15 lipca 2014 r., który przed zatrudnieniem pozostawał
w ewidencji bezrobotnych od 1 czerwca 2014 r. i który wiek 50 lat ukończył z dniem 1 lipca 2014 r., jest zwolniony z obowiązku opłacania za tą osobę składek na FP i FGŚP począwszy od sierpnia tego roku.

 

Przykład 2

Pracownika zatrudniono w dniu  01.06.2014 r. Przed zatrudnieniem pozostawał w ewidencji bezrobotnych przez okres co najmniej 30 dni liczonych wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy i w momencie podjęcia zatrudnienia miał ukończony wiek 50 lat. Wynagrodzenie za pracę zgodnie z wewnętrznymi uregulowaniami, jest wypłacane 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W tym przypadku, okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP należy liczyć od 01.07.2014 r. do 30. 06.2015 r. A zatem obowiązek opłacania składek na FP i FGŚP za tego pracownika jest wyłączony w stosunku do wszystkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypłaconych w powyższym okresie zwolnienia.

 

Przykład 3

Osoba, która ukończyła 50 lat, zawarła z tym samym pracodawcą dwie następujące po sobie umowy o pracę ? pierwszą na okres od 02.01.2014 r. do 14.03.2014 r., a kolejną od 15.03.2014 r. do 31.08.2014 r. Przed zatrudnieniem osoba ta pozostawała w ewidencji osób bezrobotnych przez co najmniej 30 dni. Zgodnie z wewnętrznymi uregulowaniami, wynagrodzenie za pracę jest wypacane 25. dnia danego miesiąca, a zatem wynagrodzenie za pracę należne za marzec (przysługujące z tytułu zatrudnienia w ramach obydwu umów) zostało wypłacone 25.03.2014 r. Ponadto, w dniu 05.04.2014 r. osobie tej została wypłacona premia kwartalna za okres od 01.01.2014 r. do 31.03.2014r.

W tym przypadku, pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP w stosunku do wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za luty i marzec (a więc wypłaconych w okresie od 1 lutego do 31 marca). Zwolnieniem nie będzie objęta natomiast premia kwartalna, chociaż przysługiwała za okres objęty zatrudnieniem.

 

 

Halina Raszka vel Rzepa
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy

Artykuł archiwalny: 18 sierpnia 2015r.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.