Kiedy można korzystać z ubezpieczenia społecznego w KRUS i jednocześnie prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą lub osiągnąć przychody z innego tytułu?

Rolnik, który podlega ubezpieczeniu  społecznemu rolników, prowadzi lub planuje rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, może nadal podlegać  ubezpieczeniu w KRUS, jeżeli spełni kryteria  określone w art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, czyli:
  • podlegał temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie  przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym  produkcji rolnej
  • złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy  jej prowadzeniu,
  • nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
  • nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  • kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej(w przypadku, gdy działalność ta była prowadzona) nie przekracza kwoty granicznej, która podlega corocznej waloryzacji i jest  obwieszczona na dany rok podatkowy przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju  Wsi w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Rolnik prowadzący  pozarolniczą działalność gospodarczą, aby pozostać w KRUS, nie może przekroczyć  rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego , która w 2016 roku wynosiła 3 258 zł.
 
Od 1 stycznia 2017 r. znacznie wzrósł limit zarobków, jaki może dodatkowo osiągnąć rolnik jako zleceniobiorca lub członek rady nadzorczej (aby nie wypaść z ubezpieczenia w KRUS).
Ustawą z 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 16 grudnia, poz. 2043) limit zarobków- określony w art. 5b- został podwyższony do równowartości minimalnego wynagrodzenia tj.  2000 zł brutto.
 
Podstawa prawna:
1.    ustawa z. dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników Dz. U. 1991 nr 7 poz. 24;
2.    www. krus.gov.pl
 
Stan prawny na dzień 17.07.2017 r.
Opracowała: Halina Raszka vel Rzepa

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.