Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może być wynikiem decyzji zarówno przedsiębiorcy,
jak i Urzędu Skarbowego. Podatnik może sam zdecydować o zaprzestaniu wykonywania czynności,
które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT przez złożenie deklaracji VAT-R. Natomiast decyzja Naczelnika Urzędu Skarbowego wynika z artykuł 96 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Warunkiem wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, jako podatnika VAT bez potrzeby informowania podatnika przez Urząd Skarbowy jest sytuacja, kiedy przedsiębiorca nie złoży kilku deklaracji podatkowych. Najpierw muszą być jednak przeprowadzone czynności sprawdzające. Czynności te mają na celu udowodnienie, że działalność nie istnieje lub też pomimo udokumentowanych prób, nie ma kontaktu z przedsiębiorcą lub jego pełnomocnikiem. Ustawodawca określił, iż wykreślenie z rejestru podatku od towarów i usług dokonywane jest poprzez czynność materialno-techniczną, jaką jest przeprowadzanie czynności sprawdzających, a nie prowadzenie postępowania podatkowego.

Najczęściej urzędy skarbowe podejmują kilka prób kontaktu z przedsiębiorcą. Począwszy od kontaktów telefonicznych, poprzez wysyłanie wezwań pocztą, aż do osobistej kontroli urzędnika skarbowego, jeśli wcześniejsze próby nie dały rezultatów. Jeżeli urzędnik stwierdzi, iż pod podanym adresem prowadzenia działalności gospodarczej nic się nie dzieje, wtedy dochodzi do wykreślenia podatnika  z rejestru VAT bez zawiadamiania firmy.

Skutkiem wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru podatników VAT jest pozbawienie danego podmiotu statusu podatnika VAT, co w konsekwencji pozbawia go prawa do odliczenia podatku naliczonego.
 Jeśli przedsiębiorca chciałby znów zostać podatnikiem VAT musi na nowo dokonać rejestracji.

Sytuacja wygląda inaczej w kwestii wykreślenia podatnika, który zobowiązany jest do składania deklaracji VAT UE. W przypadku gdy przedsiębiorca, nie złoży deklaracji podatkowej za kolejnych
6 miesięcy lub kolejne 2 kwartały, Naczelnik Urzędu Skarbowego wykreśla z urzędu podmiot z rejestru jako podatnika VAT UE. Jednak w tym wypadku ma on obowiązek powiadamiać przedsiębiorcę  o powyższym wykreśleniu.

 

Małgorzata Kopyścińska
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy
Artykuł archiwalny: 19.06.2015r.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.