Pod tą tajemniczą nazwą skrywają się wszystkie kontrakty, które wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą. Często określa się ją jako "umowę nienazwaną", dlatego, że jej nazwy nie znajdziemy w żadnym kodeksie. To, co umowa handlowa będzie w sobie zawierała, zależy od jej celu i osób, które ją podpisują. Jedyne, do czego jest się zobowiązanym przy podpisywaniu umowy handlowej, to nieprzekraczanie granic prawa.

Czego może dotyczyć umowa handlowa?

Umowy nienazwane są bardzo praktycznym dokumentem, często używanym podczas prowadzenia działalności biznesowej. Nie istnieją większe ograniczenia co do zakresu spraw, w których można z nich korzystać, właściwie mogą dotyczyć praktycznie wszystkiego. Ważne, żeby zawrzeć je w formie pisemnej - jeśli doszłoby do nieporozumień, łatwiej będzie w ten sposób wrócić do dokumentu i sprawdzić, jakie były ustalenia początkowe. Należy zawsze pamiętać, że nie można naruszyć obecnie panujących przepisów, na przykład, jeśli polski przedsiębiorca podpisuje umowę z kontrahentem zza granicy, przedmiotem zobowiązania nie może być działalność, która jest w Polsce nielegalna, nawet jeśli legalna jest w kraju zamieszkania kontrahenta.

Elementy umowy handlowej

Mimo, że tak jak już zostało wspomniane, nie istnieją żadne konkretne przepisy odnoszące się do umów handlowych, można wyróżnić pewne elementy, które zawsze powinny w takiej umowie się znaleźć. Umowa nienazwana zawierana jest w konkretnym celu, musi on więc zostać dokładnie wskazany i zapisany, podobnie jak zakres towarów lub usług, które wymieniają ze sobą strony. Trzeba również precyzyjnie określić, kim są strony, dokładnie opisać ich prawa i obowiązki, ustalić ewentualne kary umowne, w przypadku naruszenia zasad umowy, a także uwzględnić zapis o terminach rozliczeń finansowych i określić możliwości przedterminowego rozwiązania lub wypowiedzenia umowy. Jeśli w umowie znajdują się dane osobowe, kolejnym elementem obowiązkowym staje się klauzula RODO, w związku z którą kontrahenci zobowiązują się do zachowania w tajemnicy informacji poufnych, takich jak numery PESEL, daty urodzenia, czy miejsca zamieszkania.

Sankcje za niewywiązanie się z umowy handlowej

Przedsiębiorca, który podpisze z kontrahentem umowę handlową, powinien regularnie sprawdzać, czy on sam i druga strona na bieżąco wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Dobrze sformułowana umowa powinna zawierać informacje o karach np. za przekroczenie danego terminu lub inne zaniedbania. Często w takich sytuacjach korzysta się również z pomocy mediatora lub arbitra. Dobrze wykwalifikowani specjaliści potrafią pomóc w zażegnaniu konfliktu bez wchodzenia na drogę sądową. W końcowej części umowy handlowej zazwyczaj umieszcza się informację o wysokości ewentualnej kary finansowej, a także zapis, że zmiany muszą mieć charakter pisemny i wymagają zgody obu stron. Zdarza się również wskazywać który sąd jest właściwym do dochodzenia roszczeń. Podsumowując, umowa handlowa jest dokumentem, który często jest zawierany przy prowadzeniu działalności gospodarczej. W przypadku starannego jej przygotowania jest ona bezpieczna dla obu stron i pozwala uniknąć wielu problemów w przyszłości.
Aby zawrzeć umowę, która jest zgodna z prawem i skuteczna, warto skorzystać z pomocy prawnika. Zachęcamy do kontaktu z doświadczonymi ekspertami Kancelarii Skłodowscy, którzy pomogą w stworzeniu odpowiedniego dokumentu. 

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.