Do końca 2018 r. do kosztów uzyskania przychodów nie mogła być zaliczana wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki.

Powyższe zapisy nie ulegają zmianie w 2019 roku, natomiast nowością jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń małżonka podatnika i małoletnich dzieci podatnika, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną ? także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki, należnych z tytułów:

  • umowy o pracę (i umów podobnych),
  • umowy o dzieło, zlecenie,
  • przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze,
  • przychody z osobiście wykonywanej przez małżonka działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej,
  • z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.

Do tej pory wynagrodzenie małżonka bądź małoletnich dzieci nie rozliczało się podatkowo w przedsiębiorstwie niezależnie od formy zatrudnienia. Obecnie jedno z małżonków będzie mogło odpłatnie posprzątać nieruchomości wynajmowane przez drugiego z małżonków, a ten będzie mógł je normalnie rozliczyć w kosztach swojej działalności.

Do kosztów podatkowych będzie można zaliczyć wyłącznie wynagrodzenia wypłacone lub postawione do dyspozycji. Wyjątkiem są zgodnie z art. 22 ust. 6ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należności z tytułów umowy o pracę i umów podobnych, które stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony, czyli np. wypłacone zgodnie z art. 85 par. 2 Kodeksy pracy, tj. nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

 

Opracował: Jacek Czarnecki
Artykuł archiwalny

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.