Karuzele VAT


29897490_s

Jak wylać dziecko razem z kąpielą?
To nie trudne.
Powiedzenie to, jak Państwo wiedzą, wzięło się z dawnych czasów, kiedy to ludzie rzadko się kąpali. I to wszyscy w tej samej wannie zgodnie z ustalona hierarchią. Zatem na koniec woda mogła być tak brudna, że nieopatrznie można było przysłowiowe dziecko wylać właśnie z kąpielą.
Czasy się zmieniły, minęło kilkaset lat, a przysłowie co jakiś czas znów staje się aktualne.


Karuzele VAT.
Nikt ich nie lubi, wszyscy uczciwi przedsiębiorcy jednogłośnie są na nie. Tak, to jest złe, to psuje nam wszystkim dobrą spokojną pracę. Wśród działań aparatu skarbowego niektóre możemy uznać za zasadne, za sprzyjające marginalizacji zjawiska. Są też jednak takie, które pozornie czemuś służą, a w rzeczywistości jedynie uprzykrzają życie uczciwym przedsiębiorcom. Natomiast specjaliści od karuzel maja jedynie niezły ubaw.

Otóż, wyobraźmy sobie Pana Wacława Cizia, który chce założyć sklep spożywczy. Rok temu wystarczyło że złożył dokumenty w jednym okienku i już następnego dnia, może dwa dni później, no niech będzie tydzień później mógł rozpocząć pracę w rzeczonym sklepie.
- czy w warsztacie
- czy jako informatyk samo-zatrudniony
- albo Bogu ducha winny ogrodnik.

Teraz, w ramach walki z karuzelami VAT sytuacja odmieniła się całkowicie. Na rejestracje do VAT w takiej na przykład Warszawie czeka się przeszło miesiąc.
Dlaczego?
Dlatego że przed rejestracja właściwy urzędnik musi zweryfikować, czy owa rejestracja nie jest fikcyjna.
Zatem, jedzie do podatnika (tego akurat nie ma w domu, bo jest u klienta), sprawdza czy podatnik ma lokal (wynajęty czy własny), prosi go o określenie rodzaju działalności (ogrodnik, hmmm, co tu on mógłby robić...
I tak dalej i tak dalej...
Kolejka do rejestracji VAT coraz dłuższa.

Właściciel karuzeli VAT patrzy na to i się śmieje. Myśli sobie, ale się narobiło w tej grze. I żeby mu nie zabrakło aktywnych podmiotów VAT ustawia od razu wszystkie pionki ze swojej drużyny na planszy - tak jak w popularnej grze planszowej w Chińczyka. Zbijajcie - myśli sobie - mam ich wiele.
Właścicielowi karuzeli VAT nie przeszkadza, że jego kolejnych 20 firm zostanie zarejestrowanych miesiąc później. Nic a nic nie przeszkadza, bo ma ich wiele.
Naszemu przedsiębiorcy, Wacławowi Cizio, bardzo przeszkadza, bo inni przedsiębiorcy nie przyjmują od niego faktur bo nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.

A Ministerstwo Finansów cóż..., konstytucja biznesu cóż...
Właściciel karuzeli VAT kąpie się pierwszy w wannie. Jemu wcale nie przeszkadza co się stanie z tymi maluczkimi. On się z nimi nie kąpie, nie na tym robi "biznes" - jeśli to można tak nazwać.
Ministerstwo Finansów wylewa po kolei dziecko z kąpielą. Ciekawe czy ktoś to widzi. Widzi?

Eryk Skłodowski

 

NIP na paragonie fiskalnym

15 October 2019
Na żądanie klienta przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę do zakupu zarejestrowanego na kasie fiskalnej  w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym...

Kwota najmu do opodatkowania

15 October 2019
Podstawową kwestią przy usługach najmu nieruchomości jest podpisanie umowy, w której strony określają wysokość czynszu. Czynsz, w przypadku otrzymania lub postawienia go do...

Split payment

15 October 2019
Z dniem 1 listopada wchodzi w życie istotna zmiana w rozliczeniu podatku VAT. Od tego dnia wiele towarów i usług została objęta obowiązkowym split paymentem.

Obniżka PIT

15 October 2019
Od 1 października w pierwszym progu podatkowym, czyli kwoty poniżej 85 528 zł brutto rocznie, podatek wyniesie 17,75 proc . zamiast 18 proc. Zmiana dotyczyć ma podatników,...

Nowelizacja VAT

29 August 2019
Z dniem 1 września 2019 roku wchodzi w życie nowelizacja VAT.  Jedną z istotniejszych zmian jest rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą korzystać ze...

Ustawa o cenach prądu – przypominamy o obowiązku złożenia oświadczeń

26 July 2019
Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach...

Złożenie oświadczenia

13 June 2019
 Przypominamy: 30 czerwca - złożenie oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.      

Zmiany w podatku u źródła w 2019 roku

11 June 2019
Zmiany jakie weszły w życie z początkiem 2019 roku (nowelizacja ustawy o CIT) to niewątpliwie dalszy ciąg „uszczelniania systemu podatkowego”.

Bez PIT dla młodych

11 June 2019
Ministerstwo Finansów (MF) udostępniło informacje dotyczące projektu nowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla pracowników do 26. roku życia.

Rodo - obowiązki przedsiębiorcy

11 June 2019
Szanowni Państwo, upłynął już ponad rok od kiedy stosujemy przepisy RODO.  W tym czasie wiele kwestii, które budziły wątpliwości, zostało wyjaśnionych przez Prezesa Urzędu...

Zostań naszym Klientem, a już nigdy nie będziesz sam w biznesie

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Marki - siedziba
ul. Kościuszki 43, 05-270 Marki

tel. (+48 22) 242 60 00
fax (+48 22) 242 60 01

e-mail biuro@sklodowscy.pl
biuro@sklodowscy.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00 - 18:00

Warszawa - oddział
ul. Poznańska 16/4, 00-680 Warszawa

tel. (+48 22) 242 61 80

e-mail biuro@sklodowscy.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00-16:00

Wołomin - oddział
ul. Przejazd 3/5, 05-200 Wołomin

tel. (+48 22) 242 61 50

e-mail biuro@sklodowscy.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00 - 17:00

 

Białystok - oddział
ul. Branickiego 17A, 15-085 Białystok

tel. (+48 85) 733 09 70

e-mail biuro@sklodowscy.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00