W ustawie z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015r. poz. 1886 ? rozdział 4) określono uprawnienia pracowników niepełnosprawnych tj.:

odpowiednio zorganizowane stanowisko pracy z zapleczem socjalnym dla osób które w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciły zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku i zgłosiły gotowość podjęcia pracy w ciągu miesiąca od dnia uznania za osobę niepełnosprawną (art. 14)

  • czas pracy osoby niepełnosprawnej (art.15-16)
  • dodatkową przerwę w pracy wynoszącą 15 minut (art.17)
  • wynagrodzenie osoby niepełnosprawnej (art.18)
  • dodatkowy urlop  wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych dla osób niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (art.19)
  • dodatkowe zwolnienia od pracy np. płatny urlop w wymiarze 21 dni roboczych na udział w turnusie rehabilitacyjnym dla osób niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (art.20)

Zgodnie z art. 15 ustawy czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a w przypadku osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Pracownicy niepełnosprawni nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych i porze nocnej.

Omawianego przepisu nie stosuję się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz tych, które na własny wniosek uzyskały zgodę lekarza medycyny pracy, bodź lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną ? mogą wtedy pracować dłużej, ale nie więcej niż 8 godzin na dobę i 40 tygodniowo.

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Nie narusza to przepisu art. 134 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.7)) - łączna przerwa w pracy pracownika niepełnosprawnego wynosi 30 minut.

 

Stosowanie krótszej normy czasu pracy pracowników niepełnosprawnych z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności nie powoduje obniżenia wysokości ich wynagrodzenia wypłacanego zarówno w stałej miesięcznej wysokości jak i w stawce określonej godzinowo. Zgodnie z art. 18 ustawy stawka godzinowa za pracę ulega proporcjonalnemu zwiększeniu, tak, jakby pracownik przepracował 8 godzin.

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

1) w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku (nie dotyczy to turnusu na wniosek lekarza, pod którego opieką znajduje się ta osoba),

2) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

 

Łączny wymiar urlopu dodatkowego oraz dni zwolnienia od pracy nie może przekroczyć w danym roku 21 dni.


Stan prawny na 05.09.2016 
Opracował:  Sławomir Stwora

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.