Od 2004r. podatnicy mogą przekazać wybranej organizacji ze statusem Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) 1% swojego podatku dochodowego, poprzez wpisanie jej numeru KRS w zeznaniu rocznym. Podmiotami uprawnionymi do otrzymania środków z 1% podatku są tylko organizacje znajdujące się w wykazie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Na chwilę obecną jest ich około 8 tys. 

Sejm 5 sierpnia 2015r. przyjął nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zmiany dotyczyć będą między innymi prowadzenia przez OPP kampanii reklamowych zachęcających do przekazywania 1% podatku dochodowego PIT na działalność pożytku publicznego. Ustawia przewiduje, że OPP będą musiały informować odbiorców o tym, że dane działania reklamowe są finansowane ze środków zebranych z 1 proc. poprzez wyodrębnienie środków uzyskanych i wydanych na promocję z określeniem przychodów i kosztów.
Organizacje pożytku publicznego nie będą mogły przekazywać środków zebranych w ramach 1% organizacjom, które nigdy statusu OPP nie otrzymały, oraz tym, które z powodu niedopełniania obowiązków, status ten utraciły. Na dzień dzisiejszy zdarza się, że organizacje uprawnione do zbierania 1 proc. podatku dochodowego zbierają pieniądze dla innych organizacji, czasami pobierając za to opłaty. Zmiana ma to ukrócić.

Nowością będzie utworzenie Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, gdzie będą trafiać także środki pochodzące z 1 proc. przekazane OPP, wobec której stwierdzono, że wydała je niezgodnie z ustawą, czyli nie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Organizacja będzie zobowiązana poinformować resort Ministerstwa Pracy o wysokości tych środków.

Pieniądze zgromadzone w Funduszu będą wykorzystywane na wspieranie organizacji pożytku publicznego w trybie otwartego konkursu ofert. Szczegółowe zadania, na które przeznaczane będą środki z Funduszu wyznaczy resort pracy i polityki społecznej.

Kolejna zmiana to wprowadzenie zakazu tworzenia programów komputerowych umożliwiających wypełnianie zeznań podatkowych w taki sposób, że osoba z niego korzystająca może przekazać 1% jedynie wyznaczonej organizacji pożytku publicznego, uniemożliwiając swobodny wybór. Od lat jest to popularny sposób zachęcania do przekazania 1 proc. - OPP zachęca do pobrania ze swojej strony internetowej darmowego programu do rozliczania PIT-ów lub załącza płytkę CD w prasie, w którym domyślnie wpisane są jej dane. Po nowelizacji informacja o dowolności  wyboru komu podatnik przekaże 1 proc. będzie się znajdowała się we wszystkich programach do rozliczeń rocznych dostępnych na rynku.  

Nasza Kancelaria od lat wpiera i zachęca do przekazywania 1 proc. PIT na Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze ? organizacji, która od 2000 roku podejmuje inicjatywy w zakresie działalności samorządowej, sportowej, kulturalnej i charytatywnej na rzecz mieszkańców Marek. 

W 2011 roku Spółka Skłodowscy Wiedza i Finanse ustanowiła Fundację im. K. O. Borchardta, która od 2014 roku posiada status OPP. Celem Fundacji jest głównie propagowanie uprawiania żeglarstwa jako sposobu kształtowania hartu ducha i ciała w szczególności wśród dzieci i młodzieży oraz edukacja ogólna i z zakresu żeglarstwa, wiedzy o  morzu, ekologii wód morskich i śródlądowych oraz  bezpieczeństwa na morzu i ratownictwa. Powyższe cele realizuje między innymi poprzez organizowanie rejsów szkoleniowych  i rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, a także osób niepełnosprawnych, współfinansowanie kursów, szkoleń oraz warsztatów żeglarskich, współpracę 
ze szkołami, klubami żeglarskimi, domami dziecka poprzez m. in. dofinansowanie zakupu sprzętu żeglarskiego, kosztów udziału w rejsach i obozach żeglarskich, przyznawanie stypendiów, nagród oraz innej pomocy w rozwijaniu talentów i doskonaleniu umiejętności żeglarskich uzdolnionym sportowo młodym żeglarzom.

Nowela czeka obecnie na podpis prezydenta.
Ustawa wejdzie w życie po 60 dniach od ogłoszenia.

Katarzyna Lisowska
Artykuł archiwalny

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.